سفید شدن مو در نتیجه استرس

استرس واقعا باعث می شود موهای شما سریع تر سفید شود

 

دانشمندان دریافتند که اعصاب درگیر در پاسخ به مبارزه یا گریز می توانند صدمات دائمی به سلولهای مسئول تولید رنگ مو در موشها وارد کنند.

 

در یک آزمایش ، موش ها پس از قرار گرفتن در معرض استرس ، تکه هایی از موهای خاکستری ایجاد کردند (Halina Koktysh/Alamy)

در مورد حکایتی دیرینه واقعیتی وجود دارد که نشان می دهد که در هنگام استرس ، گیسوان شما می توانند رنگ خود را از دست دهند.

تیمی از محققان دریافته اند که در موش ها ، وقایع استرس زا به سلولهای بنیادی که وظیفه تولید رنگدانه در موهاست ، آسیب می رساند. این سلولهای بنیادی که در نزدیکی پایه هر فولیکول مو یافت می شوند ، برای تشکیل سلول های تخصصی تر به نام ملانوسیت ها ، که باعث ایجاد رنگ های قهوه ای ، سیاه ، قرمز و زرد در مو و پوست می شوند ، از هم متمایز هستند. استرس باعث می شود سلولهای بنیادی سریعتر تمایز یابند ، تعداد آنها را کاهش داده و در نتیجه رشته موهایی که شفاف تر هستند - خاکستری شود

این مطالعه ، که روز چهارشنبه در Nature منتشر شد ، همچنین نشان داد که سیستم عصبی سمپاتیک ، که بدن را برای پاسخ به تهدیدها آماده می کند ، نقش مهمی در فرایند رنگ آمیزی دارد.

 

 

به طور معمول ، سیستم عصبی سمپاتیک یک سیستم اضطراری برای جنگ یا گریز است و قرار است بسیار مفید باشد یا حداقل اثرات آن نیز گذرا و برگشت پذیر باشد. Ya-Chieh Hsu ," زیست شناس در دانشگاه هاروارد که این مطالعه را به عهده داشته است.

سیستم عصبی سمپاتیک به بسیج بسیاری از پاسخهای بیولوژیکی از جمله افزایش جریان خون به عضلات و تیز کردن تمرکز ذهنی کمک می کند. اما محققان دریافتند كه در بعضی موارد ، همان سیستم عصبی به طور دائمی میزانی از سلولهای بنیادی در فولیكولهای مو  را تخلیه می كند.

دکتر هسو گفت: این یافته ها اولین پیوند علمی بین استرس و سفید شدن مو است.

استرس کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد ، بنابراین محققان مجبور بودند برخی از تحقیقات را انجام دهند تا بفهمند کدام سیستم فیزیولوژیکی اثرات آن را به فولیکول های مو منتقل می کند.

در ابتدا ، این تیم فرض کردند که استرس ممکن است باعث حمله ایمنی به سلولهای بنیادی ملانوسیت شود. آنها با تزریق حیوانات با آنالوگ کپسایسین ، ماده شیمیایی موجود در فلفل قرمز ، موش ها را در معرض استرس حاد قرار می دهند. اما حتی موشهایی که فاقد سلولهای ایمنی بودند به موهای خاکستری ختم شدند.

در مرحله بعد ، دانشمندان به بررسی اثرات هورمون استرس کورتیزول پرداختند. موش هایی که غده های آدرنال آنها را برداشته شده است ، بنابراین نمی توانند کورتیزول تولید کنند ، هنوز موهایی داشتند که تحت استرس خاکستری می شوند.

سیستم مسئول ظاهر رشته های نقره ای مو اعصاب سمپاتیک است که به درون هر فولیکول مو در پوست ریشه دوانده است.

 

یک تصویر میکروسکوپیک اعصاب سمپاتیک (ارغوانی) اطراف سلولهای بنیادی ملانوسیت (زرد) را نشان می دهد

 

محققان دریافتند که سلولهای عصبی سمپاتیک یک انتقال دهنده عصبی به نام نورآدرنالین را که توسط سلولهای بنیادی ملانوسیت در این نزدیکی گرفته شده است ، آزاد کردند. سپس مجموعه ای از وقایع به طور پی در پی آشکار شد: سلول های بنیادی ملانوسیت تکثیر و تبدیل به سلول های تولید کننده رنگدانه های ویژه شدند که جایگاه خود را در نزدیکی پایه فولیکول رها کرده و موها را بدون منبع رنگدانه می گذارند.

در مطالعه دکتر هسو ، استرس حاد کل سلولهای بنیادی ملانوسیت را در موشها در طی پنج روز کاهش داد. محققان همچنین دریافتند که ، در ظروف پتری ، نورآدرنالین سلولهای بنیادی ملانوسیت انسانی را جهت تکثیر برانگیخته میکند ، و این نشان می دهد که همین خاکستری شدن مو را در افراد تسریع می بخشد.

مایومی ایتو ، زیست شناس دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک که درگیر این مطالعه نبود ، گفت: "من از این تغییر چشمگیر شگفت زده شده ام." در تحقیقات خود در مورد پیری موش ها ، روند خاکستری به تدریج انجام شده است: کاهش سلول های بنیادی ملانوسیت ابتدا به تعداد کمی رشته تار مو به رنگ نمک و فلفل و سپس به خاکستری یا سفید منجر می شود ، به همان اندازه که انسان شروع به دیدن موهای سفید تر می کند.

تیم دکتر هسو همچنین دریافتند که فرآیند خاکستری در موش ها با داروهای موسوم به مهار کننده های CDK متوقف می شود ، که باعث تکثیر سلول های بنیادی یا جلوگیری از آزاد سازی نورآدرنالین می شوند.

این یافته ها بر پیامدهای ناشی از ایجاد مکانیسم بقا را در شرایطی که شرایط تهدید کننده زندگی نباشد ، تأکید می کند

استرس یک بخش عادی از زندگی است ، اما موقعیت هایی وجود دارد که استرس مفید است و موقعیت هایی که ضرر دارد

دکتر Chatterjee گفت ، مطالعات دیگر نشان داده اند که استرس تنها یکی از عوامل مؤثر در چیره شدن سریع موهاست. ژن ها و رژیم غذایی نیز نقش بزرگی دارند.

در یک مطالعه در سال 2018 ، دکتر Chatterjee و همكارانش دریافتند كه موشهایی كه معادل یك رژیم غذایی غربی - پرچرب و كلسترول قرار دارند - نه تنها شریان های التهابی ایجاد می كنند ، بلكه موهایشان شروع به رفتن به رنگ خاکستری میکند و تجربه ریزش مو دارند. (تیم همچنین راهی برای متوقف کردن روند یافت.)

اما مطالعه جدید گامی مهم در جهت درک نقش استرس در بافتهای مختلف است

 اگر ما می توانیم اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی تغییر بافت ها و سلولهای بنیادی تحت استرس بدانیم ، در نهایت می توانیم درمانهایی ایجاد کنیم که بتواند تأثیرات مخرب آن را متوقف یا معکوس کند. "

(منبع نیویورک تایمز )2020

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید